1. Kur 2. Hafta

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle bu haftaya "Klasik Gitar Çalmak İster misiniz?" projesine gösterdiğiniz ilgi ve destek için sizlere teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu gönüllü proje sizlerle büyüyecek, ilerleyen yıllarda sizlerin de öğrendiklerinizi aktarmanız sayesinde her şehrimize yayılacak. Her yaş, meslek grubundan insanlar sanatla, müzik ile tanışmış olacaklar. İlgi, destek ve paylaşımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

2. haftaya geçmeden önce 1. hafta dersleri ile ilgili gözlemlerimi ve düşüncelerimi aktarmak istiyorum. 1. hafta ders başlıklarına giriş haftası olduğu için ilk dersler de anlatılması ve öğretilmesi gereken önemli konulardan oluşuyordu. Bundan dolayı biraz uzundu. Eğitim programımız boyunca derslerimiz ortalama 40-45 dakika civarı olacak, gitar eğitiminde ilk hafta öğretilen konular sizin önünüzdeki gitar hayatınız boyunca temel oluşturacağı için elimden geldiğince detaylı anlatmak istedim. Gözlemlerim ve öğrenciler ile mesajlaşmalarım sonucu gördüğüm birçok kişi nota eğitimi ve bona eğitimi gibi konuları yeterince önemsememiş, tirando tekniğinde titiz davranmamış.

Arkadaşlar bu programda bir yıl boyunca eğitim alacaksınız ve bir yıl sonra geleceğiniz seviye emin olun sizi çok tatmin edecek. Biz Klasik Gitar eğitimi alıyoruz. İleri seviyede çalacağımız parçaları nota, bona, müzik teorisi bilgilerine sahip olmadan çalmak imkansızdır. Benim program da hedeflediğim size gitar tekniklerini öğretmek, nota ve eser deşifre bilginizi ileri seviyeye taşımak. Bunlara sahip olduktan sonra istediğiniz eseri çalışarak çalabilirsiniz.

Şöyle düşünün ben size alfabeyi ve okuma yazmayı öğreteceğim. Siz bunları öğrendikten sonra hangi kitabı, hangi yazarı okumak isterseniz onu okuyacaksınız. Özetle; 1. kurda 8 hafta boyunca gitara değil teoriye ağırlık vereceğiz. Lütfen sıkı sıkı çalışın, haftada en az 3 gün 1-2 tekrar çalışmayı unutmayın. haftada üç gün yarımşar saat çalışmak haftada bir gün 10 saat çalışmaktan çok daha verimlidir.

Bunları daha uzun uzun konuşacağız özetle bu hafta neler yapacağımızı anlatayım. Geçen hafta notaların adlarını öğrenmiştik bu hafta porte üzerinde çalışmaya başlıyoruz. Öğrendiğimiz yeni notaları bona eğitiminde de kullanacağız. Gitar da sol el prensipleri ve gitar pratik videosunda sol el için ilk çalışmalara başlayacağız.

Haftada en az 3 gün, 1-2 tekrar çalışmayı unutmayın.

İyi Çalışmalar, Görüşmek Üzere.

Behzat Cem Günenç

 

 

♫ Videonun sol üst köşedeki ▓ 1/7 oynatma listesi butonuna basarak oynatma listesindeki tüm ders videoların bağlantılarını görüntüleyebilirsiniz.